Jak działają jonizatory?

Jonizatory powietrza stały się ostatnio nie tylko modnymi sprzętami, ale bardzo potrzebnymi. Na czym jednak polega ich fenomen i czy warto w nie inwestować?

Jonizacja powietrza polega na produkcji przez urządzenie jonów ujemnych. Służą one do neutralizowania jonów dodatnich. Jony dodatnie są z kolei produkowane przez urządzenia elektryczne, których coraz więcej jest w naszych domach. Jony dodatnie powodują tzw. elektrosmog, który może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Dodatnie jony osiadają na powierzchniach i przyciągają brud, kurz, bakterie, wirusy, roztocza. Jony ujemne neutralizują jony dodatnie, przez co opadają one na podłogę, a nie wnikają do naszych organizmów. 

Jonizacja powietrza pomaga nam utrzymać czyste powietrze, co powoduje, że nie narażamy się na powstanie alergii, co w ostatnich czasach staje się coraz bardziej powszechne. Szczególne znaczenie jonizacja ma w zakładach, w których jest dużo sprzętu elektronicznego. Jonizatory używane w tych miejscach muszą mieć dużo większą moc niż takie przeznaczone do użytku domowego. Większość z nich ma również wbudowane wentylatory, pomagające utrzymać właściwą temperaturę powietrza, a nawet oświetlenie czy regulację nawiewu. Są to zazwyczaj niewielkie urządzenia, które można zamontować na ścianie lub suficie. 

Innym modelem, który również jest często wybierany przez klientów, jest jonizator stołowy. Sprawdzi się on szczególnie w miejscach typowo biurowych, ale o dużym zagęszczeniu. Można go również używać w miejscach, gdzie wymagana jest podwyższona czystość powietrza (tzw. cleanroom). Istnieją również wersje mobilne – są to urządzenia o niewielkich rozmiarach i niedużej wadze, aby można je było łatwo transportować. Oprócz tego producenci oferują również mini jonizatory, które służą do miejscowego jonizowania powietrza, np. w maszynach. 

Ważnym aspektem przy posiadaniu jonizatora jest jego konserwacja. Są to urządzenia, o które należy dbać, a podstawową zasadą jest wymiana filtra, który pochłania cząsteczki. Każdy producent sam określa, co jaki czas należy dokonać wymiany filtra, niemniej warto sobie taką czynność wpisać do kalendarza okresowych przeglądów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *