Jak się chronić przed ładunkami elektrostatycznymi?

W miejscach, gdzie jest dużo elektroniki, np. w sklepach czy zakładach przemysłowych, częstym problemem jest elektryzowanie się powierzchni. Jeżeli problem jest niewielki, można przejść nad tym do porządku dziennego. Jednak jeśli elektroniki jest dużo, problem staje się poważniejszy i należy podjąć odpowiednie środki, aby nie przeszkadzał w codziennej pracy.

Dobrym rozwiązaniem ochronnym jest mata esd. Jest to produkt antystatyczny, który pochłania ładunki elektrostatyczne przedmiotów, które są na niej ułożone. Mata taka składa się z dwóch części. Pierwsza ma za zadanie dokładnie przylegać do powierzchni, dzięki czemu gwarantuje to stabilność podczas pracy. Druga wykonuje swoje podstawowe zadanie, czyli pochłanianie ładunków. Mata może mieć jeszcze jedną warstwę wykończeniową, która nie uszkodzi sprzętu. 

Przy niewielkich wyładowaniach elektrostatycznych wydaje się, że nie ma żadnego zagrożenia, jednak czasem niewielki ładunek może być dużym problemem. Naelektryzowane przedmioty wytwarzają pole elektryczne, które może prowadzić do niekorzystnych oddziaływań na człowieka (od niewielkiego poparzenia zaczynając), zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych oraz w skrajnych przypadkach powodować zagrożenie pożarowo-wybuchowe. Dlatego dla bezpieczeństwa, zarówno własnego, jak i otoczenia, warto zaopatrzyć się w systemy, które zminimalizują zagrożenie. Wielu producentów ma w swojej ofercie różne rozmiary mat, które można bez problemu dopasować do własnych potrzeb. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *