Ochrona osobista przed wyładowaniami w fabryce

Każdy z nas doświadczył zapewne okazjonalnego wyładowania elektrycznego. Od czasu do czasu może ono spotkać każdego i nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Wynika ono z obecności sprzętu elektronicznego i różnicy potencjałów powierzchni, które się ze sobą stykają. Jednak w miejscach, gdzie sprzętu jest dużo i nie można tej liczby zredukować, należy specjalnie się zabezpieczać, aby ładunki elektrostatyczne na nas nie oddziaływały, ponieważ w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Podstawowym elementem ochrony pracowników są specjalne maty lub nawet całe posadzki antystatyczne. Dodatkowym zabezpieczeniem może być specjalne obuwie, które zwiększa bezpieczeństwo osób przebywających w strefie zagrożenia. Można jeszcze dodać do tego dodatkowy element – opaskę antystatyczną.

Opaska esd jest dobrym rozwiązaniem na jednorazową wizytę, kiedy gościa, który odwiedza fabrykę, nie ma sensu wyposażać w odpowiedni strój i buty, co generowałoby duże koszty. Opaska taka jest relatywnie tania, a przy krótkiej wizycie kogoś z zewnątrz pozwala na zachowanie bezpieczeństwa.

Opaski takie występują w kilku wersjach – mogą być na nadgarstki, na piętę, a nawet są specjalne wersje na buty na wysokim obcasie. Opaski zazwyczaj są wykonane z nylonu i posiadają rezystor zabezpieczający. Producenci wykorzystują w klamrach zazwyczaj materiały hipoalergiczne. Opaski są łatwe w użyciu, nie wymagają specjalistycznej wiedzy i obsługi, co pozwala na bezpieczne korzystanie ze wszystkich stref w danej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *