Odpowiedni strój

Osoby pracujące w fabrykach ze sprzętem elektrycznym muszą podlegać szczególnej ochronie. Ładunki elektryczne wytwarzane przez duże ilości sprzętu mogą powodować zagrożenie. Dotyczy ono zarówno zdrowia pracowników, jak i samego sprzętu.

Wyładowanie elektrostatyczne to chwilowy przepływ prądu między powierzchniami o różnych potencjałach elektrycznych. Powoduje on przepływ niechcianych prądów. Mogą one zaburzać pracę różnych elektrycznych elementów urządzeń, np. układów scalonych.

W fabrykach to zarówno człowiek może być zagrożeniem dla sprzętu, jak i sprzęt dla człowieka. Człowiek, chodząc, wytwarza ładunki elektrostatyczne przez kontakt np. buta z podłogą. Te ładunki mogą później zostać przeniesione np. na czuły sprzęt i doprowadzić do jego uszkodzenia.

Jednocześnie zetknięcie człowieka z ładunkami wytwarzanymi przez sprzęt może być dla niego niebezpieczne. Przede wszystkim może doprowadzić do ciężkiego porażenia elektrycznego, które w skrajnych przypadkach może powodować skurcze mięśni czy utratę świadomości, a nawet zatrzymanie akcji serca.

Jak widać, fabryka ze sprzętem elektrycznym jest wbrew pozorom dosyć niebezpiecznym środowiskiem, choć zagrożenia nie widać na pierwszy rzut oka. Dlatego pracodawca powinien starannie przeanalizować środowisko pracy i wyposażyć pracowników w odpowiednie środki ochronne. Najczęściej stosowanymi elementami ochronnymi jest synergistyczne działanie odpowiedniego stroju oraz wykładzin.

Producenci oferują wykładziny w wersjach antyelektrostatycznych, co oznacza, że nie powodują one dalszego przenoszenia ładunków elektrostatycznych. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie poruszać się po terenie zakładu. Kolejnym elementem zabezpieczającym są buty esd. Mają one bezpośredni kontakt z podłogą, więc przez nie najłatwiej przenieść ładunki. Jednak wyposażenie pracowników w odpowiednie esd buty niweluje to ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *