Odpowiednie wyposażenie w fabryce

Planując rozpoczęcie produkcji sprzętu, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Potrzebne będą odpowiednie maszyny, materiały, przeszkoleni i wykwalifikowani pracownicy. Jednak jest jeszcze jedna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, a która jest bardzo istotna w przypadku obecności dużej ilości sprzętu elektrycznego.

Chodzi o cząsteczki elektryczne, które mogą w każdej chwili osiąść na innych powierzchniach i w przypadku zetknięcia się powierzchni o różnych potencjałach, doprowadzić do niewielkich wyładowań. Na małą skalę nie jest to groźne zjawisko, choć powtarzające się wielokrotnie może już być co najmniej uciążliwe. Na szczęście są metody, aby takim negatywnym przypadkom zapobiegać. 

Podstawowym elementem mającym chronić zarówno pracowników przebywających w obecności dużej ilości sprzętu elektrycznego, jak i sam sprzęt, jest podłoga. To z nią stykają się meble, ludzie sprzęty, i to ona może być platformą przenoszącą ładunki. Dlatego tak ważne jest zamontowanie w pomieszczeniach szczególnie na to narażonych, a najlepiej w całej przestrzeni fabryki, odpowiedniej podłogi. Najlepszym rozwiązaniem jest wykładzina antyelektrostatyczna. 

Wykładzina taka składa się z kilku warstw, z których jedna jest przewodząca, co zapobiega „przeskakiwaniu” cząsteczek elektrycznych. Zazwyczaj takie wykładziny są wykonane z gumy lub winylu, co dodatkowo zwiększa komfort poruszania się po nich. 

Wyładowania elektrostatyczne wydają się niegroźnym „skutkiem ubocznym”, jednak mogą powodować poważne problemy. Wśród zagrożeń należy wymienić problemy ze zdrowiem pracowników, ale również uszkodzenia sprzętu, który zazwyczaj ma bardzo wrażliwe układy i każde najmniejsze zakłócenie będzie wpływać na jego pracę. W przypadku ludzi takie wyładowania mogą powodować różne skutki – od delikatnego uczucia porażenia, poprzez skurcze mięśni, aż do zawału serca w skrajnych przypadkach. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona i zapobieganie negatywnym skutkom pracy z dużą ilością sprzętu elektrycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *